Panel rýchly prístup je v Microsoft Office dostupný od verzie 2007. Nachádza sa v každej aplikácii a obsahuje tlačidlá často používaných príkazov. Zvyčajne sú tam uložiť, späť, opakovať, ale podľa typu aplikácie tam môžu byť aj ďalšie. Panel rýchly prístup sa zobrazuje v ľavej hornej časti aplikácie nad pásom s nástrojmi, ale je možné ho premiestniť aj pod pás s nástrojmi. Tlačidlá príkazov sa dajú pridať výberom z predpripraveného zoznamu, priamo z pásu nástrojov ale aj cez možnosti aplikácie. Zjednoduší Vám to prácu s často používanými príkazmi, ktoré máte hneď k dispozícii a nemusíte sa prepínať medzi jednotlivými pásmi nástrojov. Rovnako to využijete aj pri makrách, ktoré chcete spúšťať pomocou tlačidla. V každej Office aplikácii panel rýchly prístup nastavujete samostatne. Všetky postupy popíšem v nasledujúcom texte.

Panel rýchly prístup – výber zo zoznamu

Panel rýchly prístup môžete upraviť výberom zo zoznamu najdôležitejších príkazov. Spustite Office aplikáciu, v ktorej chcete prispôsobiť panel rýchly prístup. V hornej časti kliknite na šípku rozbaľovacieho zoznamu a kliknutím pridajte príkaz, ktorý potrebujete.

Ponuka Word 2013

panel_rychly_pristup1

Ponuka Excel 2013

panel_rychly_pristup2

Ponuka PowerPoint 2013

panel_rychly_pristup3

Panel rýchly prístup – pridanie priamo z pásu s nástrojmi

Príkaz na tento panel môžete pridať aj tak, že kliknete na požadované tlačidlo na páse s nástrojmi pravým tlačidlom myši a zvolíte Pridať na panel s nástrojmi Rýchly prístup. Tlačidlo pridaného príkazu sa zobrazí ako posledné v poradí tlačidiel na paneli.

panel_rychly_pristup4

Odobrať ho môžete pravým tlačidlom myši, kde zvolíte príkaz Odstrániť z panela s nástrojmi Rýchly prístup.

panel_rychly_pristup5

Panel rýchly prístup – možnosti aplikácie

V určitých prípadoch je potrebné na dokončenie pracovnej úlohy použiť príkaz, ktorý sa nenachádza na páse s nástrojmi. Vtedy je potrebné pridať ho v okneMožnosti aplikácie. Okno zobrazíte  v rozbaľovacom zozname na paneli rýchly prístup príkazom Ďalšie príkazy. Spraviť sa to dá aj cez pravé tlačidlo myši kde zvolíte príkaz Prispôsobiť panel s nástrojmi Rýchly prístup. Zobrazí sa okno možností aplikácie, kde vyberáte oblasť výberu príkazov na ľavej strane. TlačidlomPridať doplníte označený príkaz na pravú stranu a potom sa zobrazí na paneli rýchly prístup. Poradie príkazov meníte šípkami hore/dolu. Odobrať ho môžete po označení príkazom Odstrániť.

panel_rychly_pristup6

Nastavenia môžete povoliť pre všetky dokumenty / tabuľky / prezentácie … alebo len pre aktuálne otvorený súbor. Taktiež ich môžete exportovať a následne v inom počítači importovať. Zmeny sa dajú aj Obnoviť do pôvodného stavu. Zaklikávacím políčkom môžete panel zobraziť pod pásom s nástrojmi.

panel_rychly_pristup7

Panel rýchly prístup po vhodnej úprave môže zjednodušiť a zrýchliť prácu, nakoľko budete mať všetky často a pravidelne používané príkazy z jednotlivých pásov z nástrojmi zoskupené na jednom mieste a rýchlo dostupné.

Autor: Peter Belko


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Cesta k inteligentým mestám začína v cloude

Potenciál rôznych senzorov, inteligentných kamier, či aplikácií pre občanov je nepochybný. Začať však treba pod povrchom miest spojením existujúcich dátových

Migrácia do cloudu: ako sa nepopáliť?

Prechod do verejného cloudu nie je jednoduchý, no zato je nepochybne lákavý. V cloude sa dajú dynamicky škálovať aplikácie a jeho súčasťou