Zvýraznenie buniek so vzorcami inou farbou spravíte v Exceli pomerne jednoducho pomocou podmieneného formátu. Podmienený formát je potrebné spraviť pomocou vzorca, ktorý je dostupný v kategórii informačných funkcii. Využijete to napr. v prípadoch keby potrebujete vidieť či iný používateľ, ktorému ste poskytli Vašu tabuľku nezmenil niektoré bunky so vzorcami alebo či niekde nevytvoril nové vzorce. Takéto bunky hneď uvidíte podľa farby výplne. Výsledok takého scenáru je samozrejme možné spraviť aj inými spôsobmi. V nasledujúcom texte ale popíšem a v krátkom videu aj predvediem len tento jeden postup – zvýraznenie buniek so vzorcami inou farbou.

Zvýraznenie buniek so vzorcami

Zvýraznenie buniek so vzorcami inou farbou výplne spravíte takto::

1. Otvorte tabuľku, v ktorej chcete spraviť zvýraznenie buniek so vzorcami inou farbou výplne.

2. Označte príslušnú tabuľku.

3. Na páse s nástrojmi Domov kliknite na Podmienené formátovanie >> Nové pravidlo.

zvyraznenie_buniek_so_vzorcami1

4. V zobrazenom okne Nové pravidlo formátovania vyberte poslednú možnosťPoužiť vzorec na určenie buniek, ktoré sa majú formátovať.

5. Do poľa Formátovať hodnoty, v ktorých je tento vzorec pravdivý zadajte nasledujúci vzorec =ISFORMULA(A1). Za predpokladu, že máte označenú oblasť od bunky A1.

6. Kliknite na tlačidlo Formát a v okne Formát buniek >> Výplň nastavte farbu výplne buniek. Kliknite na OK a v ďalšom okne znovu na OK.

zvyraznenie_buniek_so_vzorcami2

7. Bunky, ktoré obsahujú vzorce budú mať zvýraznenie inou farbou. Ak vzorec v bunke prepíšete hodnotou, tak sa farba odoberie. Ak v inej bunke z označenej oblasti vytvoríte vzorec, tak sa formát aplikuje.

zvyraznenie_buniek_so_vzorcami3

Ak by ste chceli spraviť opačný postup – zvýraznenie buniek bez vzorcov, tak stačí do vzorca doplniť =FALSE.

Autor: Peter Belko


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Úspešná adopčná kampaň v spoločnosti Slovnaft

Rýchla, jednoduchá a efektívna komunikácia v organizácií je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou. Či už ide o zákazníkov, partnerov alebo kolegov navzájom, dôležité je dozvedieť sa potrebné informácie včas, jednoducho ich šíriť medzi relevantné osoby, mať možnosť tvoriť tímy, kreovať, participovať na spoločných stretnutiach atď. Moderné technológie nám umožňujú zjednodušiť pracovné procesy, preto je dôležité, aby ich firmy skutočne

Automatizácia ohrozí na našom pracovnom trhu predovšetkým ženy

Je množstvo štúdií o dopadoch digitalizácie a umelej inteligencie na slovenský pracovný trh. Známa je napríklad tá od McKinsey ktorá bije na poplach, že sa musíme naučiť lepšie využívať digitálne technológie.  Najviac však zarezonoval materiál OECD, ktorý umiestnil Slovensko na úplne prvú priečku v ohrození pracovných miest automatizáciou spomedzi rozvinutých krajín, kvôli silnému strojárskemu sektoru

Cloud sa stáva kľúčovým pre inovácie

Cloud computing tradične láka firmy najmä rýchlo dostupnými a škálovateľnými zdrojmi či stratou starostí s obstarávaním infraštruktúry a jej prevádzkou.  A predsa sa na Slovensku cloud vo firmách veľmi neujal. Hlavným dôvodom môže byť štruktúra našej ekonomiky. Kým živnostníci a malé firmy si cloud obľúbili na ukladanie súborov, komunikáciu, aj rôzne malo-podnikové aplikácie, väčšinu našej ekonomiky tvorí hŕstka veľkých podnikov a tie