Windows 10 je oficiálne dostupný od 29.7.2015 pre veľa používateľov ako bezplatná aktualizácia na staršie Windows 8.1 / 7. Či spĺňate možnosť takejto aktualizácie sa dozviete pomerne jednoducho v oblasti oznámení pri hodinách. Zobrazí sa ikona na rezerváciu systému a keď spĺňate aj HW požiadavky, tak aktualizáciu môžete spraviť. Ak sa Vám taká ikona nezobrazuje, tak buď pravidelne neaktualizujete svoj súčasný systém alebo používate nepodporovanú verziu – napr. edíciu Enterprise. Ohľadom noviniek vo Windows 10 je internet plný PR článkov, preto som sa rozhodol priniesť môj pohľad na nový Windows 10 z pohľadu koncového používateľa. Niektoré veci v systéme sú veľmi zaujímavé, niektoré ma sklamali nakoľko z môjho pohľadu prinášajú do ovládania trochu zmätok. 😉 K textu som doplnil aj 18 obrázkov z nového systému.

Windows 10 – prvý pohľad

Windows 10 môžete nainštalovať cez Windows Update.

windows10_1

Celé mi to vo virtuálnom prostredí trvalo približne hodinu s niekoľkými reštartmi. Prechádzal som z Windows 10 Insider Preview Cz na plnú verziu, do ktorej som doplnil aj Slovenčinu.

windows10_2

windows10_3

Po spustení systému Vás privíta pomerne tmavé prostredie s presvetleným oknom. Hlavný panel je na svojom mieste v dolnej časti obrazovky, tak ako v predchádzajúcich verziách. Trochu sa zmenili ikony a pribudlo zmenené centrum akcií. To zobrazuje vpravo pracovnú tablu, kde nájdete informácie od systému. V dolnej časti sú tlačidlá, ktorými môžete spraviť niektoré úlohy, napr. zobraziť nastavenia, prepnúť režim tabletu a pod. Toto hodnotím pozitívne a myslím, že to má svoj význam.

windows10_4

Z tohto centra sa dostanete do nového prostredia nastavení, ktoré je v určitých prípadoch mixom starého a nového.

windows10_5

Windows 10 nastavenia – mix starého a nového prostredia

Na Windows 10 mi dosť vadí mix starého a nového prostredia. Základné veci robíte v novom prostredí a keď kliknete na rozšírené podrobnosti, tak sa zobrazí starý známy ovládací panel. Z môjho pohľadu je to na ovládanie strašne chaotické, lebo neviete kde sa vlastne nastavenie dokončí.

windows10_6

Rovnako je to aj opačne, kedy z klasických ovládacích panelov sa dostanete do nového prostredia.

windows10_7

windows10_8

Chápem však, že asi nebolo možné spraviť hneď zmenu na kompletne nové prostredie a starého sa zbaviť. Predpokladám, že to pôjde asi postupne aktualizáciami.

windows10_9

Občas sa mi stalo, že som klikol na rozšírené nastavenia a okno sa mi neukázalo. Síce sa otvorilo, ale zostalo pod oknom nastavení a bolo ho treba prepnúť na hlavnom paneli. Mix prostredia sa týka aj aplikácii. Niektoré sú tradičné a niektoré sú moderné aj keď sa spúšťajú v okne.

windows10_10

Internetový prehliadač Edge aj Internet Explorer 11

Windows 10 prináša nový internetový prehliadač Edge v modernom dizajne. Nastavení je menej ako v IE a viem si ho predstaviť používať na dotykovom zariadení. Systém ale obsahuje aj pôvodný Internet Explorer 11, na ktorý sa odkazuje aj z Edge príkazom Otvoriť v Internet Exploreri. Môžete si ho aj pripnúť na hlavný panel alebo do ponuky Štart ako aj používať iný prehliadač.

windows10_11

Dlho očakávaná ponuka Štart vo Windows 10

Ponuka Štart ma sklamala nakoľko je to hybrid štartu z Windows 7 aj Windows 8.1.

windows10_12

Budem ju musieť využívať hlavne na vyhľadávanie.

windows10_14

Čo mi neskutočne vadí, je abecedný zoznam aplikácii. Nikde som nenašiel ako to prepnúť na zobrazenie podľa programových skupín. Pre mňa aj ľudí v mojom okolí je lepšie kliknúť na programovú skupinu Office, kde sú všetky relevantné aplikácie a doplnky k Office pohromade, podobne je to napr. pri SQL Serveri a mnohých ďalších.

windows10_13

Vo Windows 8.1 sú na výber možnosti ako aplikácie v štarte zobrazovať. Ak by sa to tak dalo aj vo Windows 10, bol by som spokojný.

windows10_15_81

Virtuálne pracovné plochy

Virtuálne pracovné plochy, resp. Zobrazenie úloh je veľmi zaujímavá funkcia, ktorú ocenia všetci, ktorí používajú na prácu veľa rôznych okien programov a nastavení. Môžete si tak rozdeliť napr. na dve virtuálne plochy spustené aplikácie podľa typu. Na jednej budete mať spustený Word, Excel a PowerPoint. Na druhej zase ovládacie panely a nastavenia. Medzi nimi sa môžete prepínať a nebudú Vám prekážať spustené aplikácie, ktoré práve nepotrebujete.

windows10_16

Cloud OneDrive aj s lokálnym kontom

Na prihlasovanie do Windows používam lokálne konto v PC, príp. firemné doménové. Vo Windows 8.1 nebolo možné používať synchronizovanie s cloudom OneDrive ak ste sa do Windows neprihlásili kontom Microsoft.

windows10_17

Vo Windows 10 to možné je a celkom ma to teší.

windows10_18

Windows 10 je zatiaľ v pohode okrem pár drobností

Okrem pár spomenutých drobností je Windows 10 celkom fajn operačný systém. Síce na niektoré veci si bude treba chvíľu zvykať, niektoré bude treba nakonfigurovať podľa seba, aby sa dalo efektívne pracovať. Nedá sa povedať, že by to bol skok ako napr. pri prechode z Office 2003 na Office 2007. Pokiaľ výrobca nespraví nejaké radikálne zmeny a neobmedzí / nezruší niektoré funkcie, tak to bude úspešný a rozšírený systém. Minimálne aj preto, že je dostupný ako bezplatná aktualizácia.

windows10_19

Autor: Peter Belko

 


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Informatici môžu uvažovať ekologicky najmä presunom do cloudu

Pri diskusii o klimatických zmenách a úspore energie sme zvyknutí debatovať o uhlí, automobilovej doprave či recyklácii odpadu. Dátové centrá však dnes podľa odhadov spotrebujú až 4 % celosvetovej energie a toto číslo sa rapídne zvyšuje. Veľa aplikácií a dát leží v počítačoch málo či vôbec nepoužívaných, mnoho IT pojektov je motivovaných len spontánnym nadšením pre

Na informatiku budúcnosti sa dá pripraviť najmä zjednodušovaním a lepším zabezpečením. Oboje je možné v cloude

Počítače zásadne menia azda všetky stránky našich životov. Medzi výnimky, kde toho veľa zostáva po starom, patrí aspoň v našich končinách paradoxne samotná informatika. Iste, aj u nás sú progresívne firmy, ktoré sa inšpirujú modernými IT riešeniami v zahraničí a je aj veľa takých, ktoré prinášajú vlastné originálne inovácie. Keď však ide o priemernú slovenskú organizáciu,

Stali sme sa víťazom ceny Microsoft Country Partner of the Year 2019

The Microsoft Partner of the Year Award oceňuje partnerov spoločnosti Microsoft z rôznych krajín, ktorí za posledný rok vyvinuli a dodávali vynikajúce Microsoft riešenia a preukázali špičkové obchodné zastúpenie v poskytovaní Microsoft riešení svojim zákazníkom. Spoločnosť exe, a.s. získala 6. júna tohto roku prestížne ocenenie ako víťaz Microsoft Country Partner of the Year. Na poli