Word umožňuje aby používatelia zadávali aj niektoré vlastnosti dokumentu cez dialógové okno alebo cez ponuku súbor. Tieto vlastnosti sa potom dajú použiť aj priamo v texte dokumentu. Ak ich zmeníte na jednom mieste, tak sa zmenia aj na ostatných miestach. V kombinácii s knižnicou na SharePointe je to veľmi užitočné, nakoľko sa zlepšuje prehľad o dokumente a niektoré vlastnosti môžete zistiť aj bez jeho otvorenia. Využiť sa to však dá aj bez SharePointu. V tomto krátkom tipe popíšem ako sa dá vlastnosť dokumentu v texte použiť a čo sa deje pri jej zmene. Vo video postupe to aj prakticky uvidíte.

Vlastnosť dokumentu – zadanie

Vlastnosť dokumentu môžete zadať tak, že v dokumente kliknete na Súbor >> Informácie a vpravo je zoznam niekoľkých vlastností – názov, značky, komentáre, stav, kategórie a ďalšie. Zadajte Názov podľa vlastného uváženia a zadajte aj Stav – koncept. Aby ste mohli zadať stav, tak kliknite na Zobraziť všetky vlastnosti. Uložte zmeny v dokumente.

vlastnost_dokumentu_v_texte1

Vlastnosť dokumentu – použitie

V texte dokumentu môžete vlastnosť zobraziť takto:

1. Kliknite na miesto v texte, kde chcete vložiť Názov.

2. Na páse s nástrojmi Vložiť použite tlačidlo Rýchle časti >> Vlastnosť dokumentu >> Názov. Na pozíciu kurzora sa vloží ovládací prvok so zadanou vlastnosťou.

3. Podobne pridajte aj stav, ktorý ste taktiež vyplnili. Zvyčajne sa takéto informácie dávajú na začiatok dokumentu, ale to záleží od Vašej šablóny. Použiť ho môžete aj v hlavičke / päte.

4. Rovnako by ste pridali aj iné vlastnosti z ponuky, napr. Autor, ktorý je už zadaný zo systému.

vlastnost_dokumentu_v_texte2

5. Zmeňte vložený text vlastnosti Názov za iný.

6. Pozriete sa na vlastnosť cez Súbor >> Informácie >> Názov, ktorá bude taktiež zmenená.

7. V ponuke Súbor >> Informácie zmeňte stav na Koncept v2 a pozriete sa do textu, kde sa tento taktiež zmenil.

8. Ak sa pozriete do okna prieskumníka Windows do priečinku kam ste súbor uložili a doplníte stĺpce (Nadpis, Stav obsahu), tak sa vlastnosť dokumentu bude zobrazovať a môžete ju využiť na zoraďovanie alebo filtrovanie.

vlastnost_dokumentu_v_texte3

 

 

Autor: Peter Belko


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Cesta k inteligentým mestám začína v cloude

Potenciál rôznych senzorov, inteligentných kamier, či aplikácií pre občanov je nepochybný. Začať však treba pod povrchom miest spojením existujúcich dátových

Migrácia do cloudu: ako sa nepopáliť?

Prechod do verejného cloudu nie je jednoduchý, no zato je nepochybne lákavý. V cloude sa dajú dynamicky škálovať aplikácie a jeho súčasťou