Word umožňuje aby používatelia zadávali aj niektoré vlastnosti dokumentu cez dialógové okno alebo cez ponuku súbor. Tieto vlastnosti sa potom dajú použiť aj priamo v texte dokumentu. Ak ich zmeníte na jednom mieste, tak sa zmenia aj na ostatných miestach. V kombinácii s knižnicou na SharePointe je to veľmi užitočné, nakoľko sa zlepšuje prehľad o dokumente a niektoré vlastnosti môžete zistiť aj bez jeho otvorenia. Využiť sa to však dá aj bez SharePointu. V tomto krátkom tipe popíšem ako sa dá vlastnosť dokumentu v texte použiť a čo sa deje pri jej zmene. Vo video postupe to aj prakticky uvidíte.

Vlastnosť dokumentu – zadanie

Vlastnosť dokumentu môžete zadať tak, že v dokumente kliknete na Súbor >> Informácie a vpravo je zoznam niekoľkých vlastností – názov, značky, komentáre, stav, kategórie a ďalšie. Zadajte Názov podľa vlastného uváženia a zadajte aj Stav – koncept. Aby ste mohli zadať stav, tak kliknite na Zobraziť všetky vlastnosti. Uložte zmeny v dokumente.

vlastnost_dokumentu_v_texte1

Vlastnosť dokumentu – použitie

V texte dokumentu môžete vlastnosť zobraziť takto:

1. Kliknite na miesto v texte, kde chcete vložiť Názov.

2. Na páse s nástrojmi Vložiť použite tlačidlo Rýchle časti >> Vlastnosť dokumentu >> Názov. Na pozíciu kurzora sa vloží ovládací prvok so zadanou vlastnosťou.

3. Podobne pridajte aj stav, ktorý ste taktiež vyplnili. Zvyčajne sa takéto informácie dávajú na začiatok dokumentu, ale to záleží od Vašej šablóny. Použiť ho môžete aj v hlavičke / päte.

4. Rovnako by ste pridali aj iné vlastnosti z ponuky, napr. Autor, ktorý je už zadaný zo systému.

vlastnost_dokumentu_v_texte2

5. Zmeňte vložený text vlastnosti Názov za iný.

6. Pozriete sa na vlastnosť cez Súbor >> Informácie >> Názov, ktorá bude taktiež zmenená.

7. V ponuke Súbor >> Informácie zmeňte stav na Koncept v2 a pozriete sa do textu, kde sa tento taktiež zmenil.

8. Ak sa pozriete do okna prieskumníka Windows do priečinku kam ste súbor uložili a doplníte stĺpce (Nadpis, Stav obsahu), tak sa vlastnosť dokumentu bude zobrazovať a môžete ju využiť na zoraďovanie alebo filtrovanie.

vlastnost_dokumentu_v_texte3

 

 

Autor: Peter Belko


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Na informatiku budúcnosti sa dá pripraviť najmä zjednodušovaním a lepším zabezpečením. Oboje je možné v cloude

Počítače zásadne menia azda všetky stránky našich životov. Medzi výnimky, kde toho veľa zostáva po starom, patrí aspoň v našich končinách paradoxne samotná informatika. Iste, aj u nás sú progresívne firmy, ktoré sa inšpirujú modernými IT riešeniami v zahraničí a je aj veľa takých, ktoré prinášajú vlastné originálne inovácie. Keď však ide o priemernú slovenskú organizáciu,

Stali sme sa víťazom ceny Microsoft Country Partner of the Year 2019

The Microsoft Partner of the Year Award oceňuje partnerov spoločnosti Microsoft z rôznych krajín, ktorí za posledný rok vyvinuli a dodávali vynikajúce Microsoft riešenia a preukázali špičkové obchodné zastúpenie v poskytovaní Microsoft riešení svojim zákazníkom. Spoločnosť exe, a.s. získala 6. júna tohto roku prestížne ocenenie ako víťaz Microsoft Country Partner of the Year. Na poli

Pri migrácii do cloudu spôsobom „jedna k jednej“ zbytočne platíte za vzduch

Ak niekto presúva lokálne servery do cloudu v nezmenenej výpočtovej konfigurácii, zbytočne si svoj pobyt tam prepláca. V cloude sa totiž servery škálujú inak, na ten istý výkon potrebujete podstatne menej výpočtových zdrojov. Získať rovnaký výkon z menších serverov je pritom len jedným z viacerých spôsobov, ako sa dá v cloude ušetriť. Servery sú vo