Pridanie zdroja do projektu MS Project je jednou z dôležitých činností hneď po pridaní projektových úloh. Zdroje potrebujete ak chcete vidieť aj náklady na realizáciu projektu, náklady ktoré ste už vyčerpali a koľko to ešte bude stáť. V prehľadných zostavách si môžete prezrieť aj ďalšie informácie, napr. preťaženie zdrojov ak im naplánujete viac práce ako môžu v skutočnosti spraviť. Samotné pridanie zdroja do zoznamu, ktoré popíšem v tomto krátkom tipe ale nestačí. Aby ste v zostavách niečo videli, tak je potrebné zdroje priradiť k úlohám a samozrejme sledovať plnenie úloh. Najprv ale potrebujete zdroje pridať do zoznamu.

Pridanie zdroja do projektu – pracovný zdroj

Pridanie zdroja do projektu robíte v zozname, ktorý sa zobrazuje ako hárok zdrojov. Zdroje sú rozdelené na prácu, materiál a náklady. V nasledujúcom postupepopíšem pridanie pracovného zdroja do projektu. Postup je takmer identický aj pre zvyšné dva. Rozdiel je len v ich spracovaní v projekte a v zostavách.

1. Spustite MS Project 2013 a otvorte projekt do ktorého chcete pridať pracovné zdroje.

2. Na páse s nástrojmi Úloha kliknite na prvé tlačidlo Ganttov graf (ak ho máte zobrazený, ak nie, môže tam byť iný názov zobrazenia) a v zobrazenej ponuke kliknite na Hárok zdrojov.

Pridanie_zdroja_do_projektu1

3. Zobrazí sa tabuľka zdrojov ak už nejaké máte alebo len prázdna tabuľka. Postupne pridajte informácie do jednotlivých stĺpcov – Názov zdroja, Typ (práca), iniciály, skupinu, maximálny počet jednotiek, štandardnú sadzbu, sadzbu práce nadčas, hromadenie nákladov a kalendár. V tabuľke sa pohybujete rovnako ako v Exceli. Dvojklikom na zdroj môžete zobraziť okno s informáciami.

Pridanie_zdroja_do_projektu2

Poznámka: počet jednotiek sa zadáva v percentách, kde 100% je jeden pracovník, 200% sú dvaja, 300% sú traja atď.

Rovnakým postupom pridajte aj ďalšie zdroje. Názvy môžu byť univerzálne napr. robotník, programátor alebo aj konkrétne mená a priezviská. Napr. pri projektoch v stavebníctve nemá význam písať konkrétnych 100 robotníkov, ale len uviesť univerzálny názov a zadať počet jednotiek. Ak majú robotníci rozdielne sadzby, tak pre každú sadzbu vytvoríte jeden zdroj a pridáte počet jednotiek. Ak sú vytvorené zdroje v zozname, tak je potom možné priradiť ich k úlohám.

 

Autor: Peter Belko


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Na informatiku budúcnosti sa dá pripraviť najmä zjednodušovaním a lepším zabezpečením. Oboje je možné v cloude

Počítače zásadne menia azda všetky stránky našich životov. Medzi výnimky, kde toho veľa zostáva po starom, patrí aspoň v našich končinách paradoxne samotná informatika. Iste, aj u nás sú progresívne firmy, ktoré sa inšpirujú modernými IT riešeniami v zahraničí a je aj veľa takých, ktoré prinášajú vlastné originálne inovácie. Keď však ide o priemernú slovenskú organizáciu,

Stali sme sa víťazom ceny Microsoft Country Partner of the Year 2019

The Microsoft Partner of the Year Award oceňuje partnerov spoločnosti Microsoft z rôznych krajín, ktorí za posledný rok vyvinuli a dodávali vynikajúce Microsoft riešenia a preukázali špičkové obchodné zastúpenie v poskytovaní Microsoft riešení svojim zákazníkom. Spoločnosť exe, a.s. získala 6. júna tohto roku prestížne ocenenie ako víťaz Microsoft Country Partner of the Year. Na poli

Pri migrácii do cloudu spôsobom „jedna k jednej“ zbytočne platíte za vzduch

Ak niekto presúva lokálne servery do cloudu v nezmenenej výpočtovej konfigurácii, zbytočne si svoj pobyt tam prepláca. V cloude sa totiž servery škálujú inak, na ten istý výkon potrebujete podstatne menej výpočtových zdrojov. Získať rovnaký výkon z menších serverov je pritom len jedným z viacerých spôsobov, ako sa dá v cloude ušetriť. Servery sú vo