Dlho očakávaná aktualizácia Windows 10 Creators Update bude uvoľnená 11. apríla. Ak máte Windows 10, výročná aktualizácia sa automaticky stiahne a nainštaluje, keď bude k dispozícii. Po jej inštalácii bude vo vašom zariadení s Windows 10 verzia 1607.

No už teraz si ju môžete stiahnuť a nainštalovať, aj keď nie ste zapojení do Insider programu. Stačí v nastaveniach označiť voľbu, že chcete prednostne získať túto aktualizáciu. Po aktivovaní tejto voľby sa nainštaluje aplikácia Windows 10 upgrader, ktorá potom stiahne súbory potrebné na aktualizáciu a nainštaluje ich. Aktualizácia si vyžiada jeden reštart. Prípadne môžete ísť priamo na stránku aktualizácie microsoft.com/sk-sk/software-download/windows10

Stránka na stiahnutie aktualizácie

Postupne predstavíme všetky novinky tejto aktualizácie. Začneme prehliadačom.

Novinky v prehliadači Edge

Veľa nových funkcií je aj v prehliadači Edge. Ako keby tým Microsoft chcel naznačiť, že čoraz viac funkcionality z operačného systému sa bude presúvať do prehliadača a Windows bude mať časom zrejme aj webovú alternatívu.

Na získanie lepšieho prehľadu o aktuálne otvorených kartách si môžete nechať zobraziť ukážky všetkých kariet naraz. Funkcia sa aktivuje tlačidlom so symbolom šipky nadol za poslednou otvorenou kartou. Túto funkciu oceníte, najmä ak keď máte otvorených viac kariet z rovnakej webovej lokality.

Ukážky otvorených kariet

Veľmi užitočnou funkciou je odloženie prehliadania kariet na neskôr. Ak máte otvorené zaujímavé karty, no momentálne nemáte čas ich preštudovať môžete si ich odložiť. Funkciu aktivujete druhým tlačidlom vľavo hore.

Odloženie kariet na neskôr

Pri prvom použití tejto funkcie, aby ste pri náhodnom aktivovaní neboli prekvapení, kam zmizli vaše karty, vám prehliadač zobrazí informáciu, že sú uložené, a aj to, ako ich pomocou prvého tlačidla vľavo hore obnovíte. Ak sú aktuálne uložené karty, výplň ikony sa zmení zo sivej na čiernu.

Obnovenie odložených kariet

Ak vás na webe niečo zaujme, môžete si kreatívne nápady ukladať v Pintereste. Po pridaní tlačidla Pinterest Pin It môžete zhromažďovať zaujímavé veci, ktoré si chcete uložiť na neskôr – recepty zo svojich obľúbených blogov o varení, články, ktoré si chcete prečítať neskôr, nápady pre domácnosť a ďalšie informácie.

Možno vás novinky v Edge zaujali natoľko, že ho začnete používať ako „vlajkový“ prehliadač, môžete jednoducho importovať záložky a údaje, ako sú uložené heslá či história prehliadania z iných prehliadačov vo svojom počítači. Funkcia sa aktivuje ikonou Ďalšie (so symbolom troch bodiek vpravo na lište nástrojov) > Nastavenia > Importovať z iného prehliadača. Potom vyberte prehliadač, ktorý ste vo vašom počítači doteraz používali.

Import údajov z iného prehliadača

Jedným z argumentov, prečo začať používať prehliadač Edge, by mohlo byť to, že podľa tvrdenia Microsoftu je Edge energeticky úspornejší než ostatné prehliadače, pri prehliadaní webových stránok v prehliadači Microsoft Edge môžete dosiahnuť až o 53 % dlhšiu výdrž batérie. Toto nie je novinka, len pripomíname ako ďalší možný argument v prospech Edge, že aktivovaním položky Zobrazenie na čítanie získate prehľadnejšie a jednoduchšie zobrazenie bez reklám.

Zaujímavá funkcia je aj okamžitý prístup ku všetkým vašim súborom balíka Office z cloudového úložiska OneDrive a knižnice OneDrive for Business, ktoré môžete zobrazovať, upravovať a vytvárať súbory balíka Office priamo v prehliadači Edge. Hlavne táto funkcia nás viedla k tvrdeniu, že čoraz viac funkcionality z operačného systému sa bude presúvať do prehliadača a Windows bude mať časom zrejme aj webovú alternatívu.Cez prehliadač tak získate prístup k funkciám programov Word, Excel, PowerPoint, OneNote a Sway priamo v prehliadači bez potreby inštalovať Office. Toto a mnohé ďalšie rozšírenia môžete získať v aplikačnom obchode. Microsoft Edge si môžete prispôsobiť pomocou populárnych rozšírení, ako sú napríklad tlačidlo Pin It od spoločnosti Pinterest, Amazon Assistant, AdBlock, Adblock Plus, LastPass a ďalšie.

Rozšírenia môžete získať v aplikačnom obchode

Ikony nainštalovaných rozšírení a možnosti otvárania dokumentov.

Priaznivcov elektronických kníh poteší možnosť čítania týchto kníh vo formáte súborov .epub priamo v prehliadači. Súbory sa v prehliadači Edge budú otvárať automaticky.

Ćítanie elektornických kníh vo formáte .epub

Z aplikačného obchodu si môžete stiahnuť aj doplnok Mouse Gestures, umožňujúci používanie gest myšou na zatváranie kariet a ďalšie operácie. Ak máte zariadenie s podporou pera, môžete gestá robiť aj perom.  Kliknutím pravým tlačidlom myši a jej pohybom môžete vykonávať posúvanie, zatváranie kariet, návrat, obnovenie a ďalšie operácie.

Nastavenie giest myšou alebo perom

 

pcrevue.sk


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Úspešná adopčná kampaň v spoločnosti Slovnaft

Rýchla, jednoduchá a efektívna komunikácia v organizácií je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou. Či už ide o zákazníkov, partnerov alebo kolegov navzájom, dôležité je dozvedieť sa potrebné informácie včas, jednoducho ich šíriť medzi relevantné osoby, mať možnosť tvoriť tímy, kreovať, participovať na spoločných stretnutiach atď. Moderné technológie nám umožňujú zjednodušiť pracovné procesy, preto je dôležité, aby ich firmy skutočne

Automatizácia ohrozí na našom pracovnom trhu predovšetkým ženy

Je množstvo štúdií o dopadoch digitalizácie a umelej inteligencie na slovenský pracovný trh. Známa je napríklad tá od McKinsey ktorá bije na poplach, že sa musíme naučiť lepšie využívať digitálne technológie.  Najviac však zarezonoval materiál OECD, ktorý umiestnil Slovensko na úplne prvú priečku v ohrození pracovných miest automatizáciou spomedzi rozvinutých krajín, kvôli silnému strojárskemu sektoru

Cloud sa stáva kľúčovým pre inovácie

Cloud computing tradične láka firmy najmä rýchlo dostupnými a škálovateľnými zdrojmi či stratou starostí s obstarávaním infraštruktúry a jej prevádzkou.  A predsa sa na Slovensku cloud vo firmách veľmi neujal. Hlavným dôvodom môže byť štruktúra našej ekonomiky. Kým živnostníci a malé firmy si cloud obľúbili na ukladanie súborov, komunikáciu, aj rôzne malo-podnikové aplikácie, väčšinu našej ekonomiky tvorí hŕstka veľkých podnikov a tie