Nové tvary v PowerPointe vytvoríte kedykoľvek ak máte dobrú fantáziu. Štandardne sú v PowerPointe dostupné napr. čiara, trojuholník, štvorec, rôzne šípky, smajlík, srdiečko a veľa ďalších. Celkovo ich je viac ako 100. Keď potrebujete nejaký nezvyčajný tvar, tak ho môžete vyskladať z tých existujúcich a takýto hromadný tvar môžete zoskupiť, aby sa dal ľahšie premiestňovať. Ak Vám ale nevyhovuje tvar vyskladaný a zoskupený, môžete využiť príkazy na zjednotenie, kombinovanie, fragmentovanie a pod. V nasledujúcom krátkom popise si pozriete ako sa dajú tieto príkazy využiť. Na lepšiu predstavivosť čo príkazy robia si to môžete pozrieť aj v krátkom videu. V ďalšom videu si pozriete ako sa dá vytvoriť konkrétny nový tvar aj s efektami. Túto funkciu budú asi najčastejšie využívať študenti a učitelia.

Nové tvary v PowerPointe z existujúcich

Nové tvary v PowerPointe vytvoríte kedykoľvek z existujúcich tvarov, ktoré najprv vložíte, usporiadate podľa potreby a potom využijete vhodné príkazy. Najprácnejšia je cesta cez úpravy jednotlivých bodov konkrétneho tvaru. Jednoduchšia cesta cez viac vhodne usporiadaných tvarov je nasledovná.

1. Spustite PowerPoint a na prázdnu snímku vložte cez pás s nástrojmi Vložiť >> Tvary jednu elipsu a jednu šípku.

2. Zmeňte farbu výplne šípky na inú, napr. žltú.

3. Rozmiestnite tvary tak, aby sa vzájomne prekrývali a šípka bola vo vnútri elipsy a časť bola vonku.

4. Obidva tvary označte klikaním myšou so stlačeným Shiftom alebo ich označte ťahaním myšou vytvorením výberové obdĺžnika.

nove_tvary_powerpoint1

5. Následne kliknite na pás Nástroje na kreslenie >> Formát a tam v skupine príkazov Vložiť tvary použite príkaz Zlúčiť tvary, ktorý obsahuje príkazy Zjednotiť, Kombinovať, Fragmentovať, Pretnúť a Odčítať.

6. Každý z týchto príkazov zmení vzhľad označených tvarov buď do jedného tvaru alebo do ešte väčšieho počtu tvarov ako sú pôvodné dva. Vyskúšajte si všetky možnosti a výsledky by mali byť podobné ako na obrázku. Popremýšľajte, ktorý tvar na obrázku patrí ku ktorému typu príkazu.

nove_tvary_powerpoint2

Rôzne typy tvarov na lepšiu predstavivosť

Na lepšiu predstavivosť si v nasledujúcom videu pozriete ako spraviť šípku so zaobleným koncom, elipsu so šípkou vo vnútri, protichodnú šípku, kruh s písmenom x vo vnútri a taktiež sa dozviete ako nový tvar použiť v inej prezentácii.

V druhom krátkom videu je postup ako vytvoriť konkrétny nový tvar – kľúčik od auta.

nove_tvary_powerpoint3

Autor: Peter Belko


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Informatici môžu uvažovať ekologicky najmä presunom do cloudu

Pri diskusii o klimatických zmenách a úspore energie sme zvyknutí debatovať o uhlí, automobilovej doprave či recyklácii odpadu. Dátové centrá však dnes podľa odhadov spotrebujú až 4 % celosvetovej energie a toto číslo sa rapídne zvyšuje. Veľa aplikácií a dát leží v počítačoch málo či vôbec nepoužívaných, mnoho IT pojektov je motivovaných len spontánnym nadšením pre

Na informatiku budúcnosti sa dá pripraviť najmä zjednodušovaním a lepším zabezpečením. Oboje je možné v cloude

Počítače zásadne menia azda všetky stránky našich životov. Medzi výnimky, kde toho veľa zostáva po starom, patrí aspoň v našich končinách paradoxne samotná informatika. Iste, aj u nás sú progresívne firmy, ktoré sa inšpirujú modernými IT riešeniami v zahraničí a je aj veľa takých, ktoré prinášajú vlastné originálne inovácie. Keď však ide o priemernú slovenskú organizáciu,

Stali sme sa víťazom ceny Microsoft Country Partner of the Year 2019

The Microsoft Partner of the Year Award oceňuje partnerov spoločnosti Microsoft z rôznych krajín, ktorí za posledný rok vyvinuli a dodávali vynikajúce Microsoft riešenia a preukázali špičkové obchodné zastúpenie v poskytovaní Microsoft riešení svojim zákazníkom. Spoločnosť exe, a.s. získala 6. júna tohto roku prestížne ocenenie ako víťaz Microsoft Country Partner of the Year. Na poli