Najnovšie zostavenie  Windows 10, ktoré v týchto dňoch dorazilo k insiderom, prináša zlepšenie doručovania aktualizácií pre operačný systém. Používatelia, ktorí majú povolenú funkciu Delivery Optimization, budú môcť aktualizácie sťahovať popri serveroch Microsoftu nielen z ostatných počítačov v lokálnej sieti, ako to bolo doteraz, ale aj z ďalších počítačov v celom internete. Ide teda o spôsob používaný aj v sieťach P2P.

Celý súbor s aktualizáciou sa však nebude sťahovať z jedného počítača, ale sťahovanie sa rozdelí na malé kúsky a každý kúsok sa stiahne z najrýchlejšieho a najspoľahlivejšieho zdroja. Do úvahy sa bude brať využitie lokálneho disku, mobilných sietí, výdrž batérie a ďalšie sieťové aktivity. A takisto to znamená, že aj váš počítač sa bude dať použiť na odosielanie časti aplikácií a aktualizácií ostatným používateľom.

Funkcia Delivery Optimization je predvolene zapnutá, ak ju nechcete používať, môžete ju vypnúť v nastaveniach (Update & security > Windows Update > Advanced options >Choose how updates are delivered). Táto funkcia bola súčasťou novembrovej aktualizácie a podľa údajov Microsoftu môže takéto zdieľanie aktualizácií v lokálnej sieti ušetriť 30 až 50 % internetovej konektivity.

Hoci takýto systém môže naozaj urýchliť sťahovanie aktualizácií, na druhej strane to bude veľké lákadlo pre útočníkov. Zabezpečenie je teda kľúčový faktor.

Zdroj: pcrevue.sk


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme