Neaktívni emailoví používatelia v službe Office 365 sa dajú zobraziť pomerne jednoducho. Potrebovať to môžete napr. v prípade, že chcete uvoľniť licenciu pre iného používateľa. Ak niekto nepoužije email viac ako mesiac (30 dní) a dlhšie, je v službe uvedený ako neaktívny. Takého používateľa môžete preto osloviť a zistiť prečo službu nepoužíva. Ak je to len nejaký dočasný brigádnik, tak môžete jeho licenciu použiť pre niekoho iného, kto službu potrebuje častejšie. V dnešnom článku popíšem pre správcov služby Office 365 kde si môžu pozrieť štatistiku používania emailu aj ako zobraziť, ktorí sú neaktívni emailoví používatelia.

Neaktívni emailoví používatelia – štatistika

Neaktívni emailoví používatelia sa zobrazujú v grafe po prihlásení sa k portálu správy služby Office 365. Stačí kliknúť na stránke Prehľad služby na položkuNeaktívni emailoví používatelia. Zobrazí sa graf, ktorý je rozdelený na Aktívne, Neaktívne 30 – 60 dní, Neaktívne 61 – 90 dní a Neaktívne > 90 dní.

neaktivni_emailovi_pouzivatelia1

Pod grafom je odkaz Zobrazenie podrobností, ktorý zobrazí graf na samostatnej stránke. Na tejto stránke s grafom môžete zobraziť aj tabuľku s počtami podľa časového rozsahu. Nie je v nej ale vidieť, ktoré schránky sú neaktívne.

neaktivni_emailovi_pouzivatelia2

Neaktívni emailoví používatelia – menný zoznam

Ak chcete vidieť, kto sú neaktívni emailoví používatelia, tak sa dá použiť skript v PowerShell alebo zobrazenie cez portál Office 365. Druhú možnosť použijete takto:

1. Kliknite vľavo v Centre spravovania služieb Office 365 na položku Zostavy.

2. Na zobrazenej stránke kliknite v skupine Pošta na Aktívne a neaktívne poštové schránky.

neaktivni_emailovi_pouzivatelia3

Zobrazí sa graf a tabuľka s počtami schránok podľa obdobia nepoužívania.

neaktivni_emailovi_pouzivatelia4

3. Graf aj tabuľka sú napojené na detaily, kde stačí kliknúť na položku a vpravo sa zobrazí zoznam používateľov aj s počtom dní koľko schránku nepoužili.

4. Tento zoznam môžete exportovať do textového csv súboru na ďalšie spracovanie.

neaktivni_emailovi_pouzivatelia5

5. Po skončení stačí v hornej časti prepnúť na stránku služby, ktorú chcete ďalej použiť.

Autor: Peter Belko


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme