Konfigurácia Microsoft Azure Backup na zálohovanie sa dá spraviť až vtedy, keď ste všetko nastavili cez Azure portál a doinštalovali agenta s povereniami. Postup ako to spraviť som popisoval v nedávnom článku Zálohovanie Windows v cloude Azure. Dnes popíšem ako sa robí konfigurácia zálohovacieho agenta, ktorého ste inštalovali na server alebo klienta. Postup je podobný ako pri klasickom zálohovaní – nastavuje sa plán zálohovania a ak treba, je možné zálohovanie spustiť aj manuálne. V agentovi si môžete prezerať aj informácie o poslednom a nasledujúcom zálohovaní ako aj jeho históriu.

Konfigurácia Microsoft Azure Backup – zálohovanie

Konfigurácia Microsoft Azure Backup na zálohovanie sa robí po spustení agenta buď cez zástupcu na ploche, ktorý sa vytvoril pri jeho inštalácii alebo cez Štart. V hornej polovici okna obsahuje históriu zálohovaní a v dolnej polovici informácie o zálohách s možnosťou zobraziť detaily. Dolu sú potom naplánované úlohy a vpravo sú príkazy na prácu so zálohami.

1. V agentovi Microsoft Azure Backup kliknite vpravo v podokne úloh na príkazSchedule Backup.

2. Zobrazí sa sprievodca Schedule Backup Wizard s úvodnou informáciou o zálohovaní do cloudu Azure. Kliknite na Next.

konfiguracia_microsoft_azure_backup1

3. V druhom kroku sprievodcu pridávate položky na zálohovanie. Kliknite na Add items, označte položky na zálohovanie a kliknite na OK.

konfiguracia_microsoft_azure_backup2

V prípade, že chcete spraviť výnimku na niektorý podpriečinok, tak kliknite na Exclusion Settings a v zobrazenom okne kliknite na Add Exclusion. Vyberte položky ktoré majú mať v zálohovaní výnimku. Po nastavení cieľov zálohovania aj výnimiek kliknite na Next.

konfiguracia_microsoft_azure_backup3

4. V ďalšom okne nastavujete kedy sa má zálohovanie spustiť. Môže to byť denne alebo týždenne. Nastavte to podľa potreby a kliknite na Next.

konfiguracia_microsoft_azure_backup4

5. V časti Select Retention Policy nastavujete politiku uchovávania záloh, ktorá je rozdelená na týždne, mesiace a roky. Spravte nastavenia ako Vám najlepšie vyhovuje a kliknite na Next.

konfiguracia_microsoft_azure_backup5

6. Ďalej nastavujete kópiu počiatočného zálohovania. Úpravy spravte podľa potreby a kliknite na Next.

konfiguracia_microsoft_azure_backup6

7. V predposlednom kroku je súhrn nastavení. Ak je to v poriadku, tak kliknite na Finish.

konfiguracia_microsoft_azure_backup7

8. Vytvorí sa naplánovaná úloha a následne stačí len kliknúť na Close.

konfiguracia_microsoft_azure_backup8

9. Úlohu si môžete pozrieť v plánovači úloh Windows.

konfiguracia_microsoft_azure_backup9

Zálohovanie sa spustí v naplánovanom čase, ale môžete ho spustiť aj manuálne príkazom Back up now, ktoré je k dispozícii v podokne vpravo.

konfiguracia_microsoft_azure_backup10

Po zobrazení okna s potvrdením zálohovania kliknite na Back Up a počkajte kým sa záloha dokončí.

konfiguracia_microsoft_azure_backup11

O jej úspechu dostanete v okne informáciu.

konfiguracia_microsoft_azure_backup12

Ostatné zálohy sa budú spúšťať v naplánovanom čase. V prípade, že by bol počítač vypnutý, tak sa záloha spraví po jeho zapnutí podľa úlohy, ktorá je vytvorená pre prípad zlyhania úlohy zálohovania.

Autor: Peter Belko

 


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Informatici môžu uvažovať ekologicky najmä presunom do cloudu

Pri diskusii o klimatických zmenách a úspore energie sme zvyknutí debatovať o uhlí, automobilovej doprave či recyklácii odpadu. Dátové centrá však dnes podľa odhadov spotrebujú až 4 % celosvetovej energie a toto číslo sa rapídne zvyšuje. Veľa aplikácií a dát leží v počítačoch málo či vôbec nepoužívaných, mnoho IT pojektov je motivovaných len spontánnym nadšením pre

Na informatiku budúcnosti sa dá pripraviť najmä zjednodušovaním a lepším zabezpečením. Oboje je možné v cloude

Počítače zásadne menia azda všetky stránky našich životov. Medzi výnimky, kde toho veľa zostáva po starom, patrí aspoň v našich končinách paradoxne samotná informatika. Iste, aj u nás sú progresívne firmy, ktoré sa inšpirujú modernými IT riešeniami v zahraničí a je aj veľa takých, ktoré prinášajú vlastné originálne inovácie. Keď však ide o priemernú slovenskú organizáciu,

Stali sme sa víťazom ceny Microsoft Country Partner of the Year 2019

The Microsoft Partner of the Year Award oceňuje partnerov spoločnosti Microsoft z rôznych krajín, ktorí za posledný rok vyvinuli a dodávali vynikajúce Microsoft riešenia a preukázali špičkové obchodné zastúpenie v poskytovaní Microsoft riešení svojim zákazníkom. Spoločnosť exe, a.s. získala 6. júna tohto roku prestížne ocenenie ako víťaz Microsoft Country Partner of the Year. Na poli