Konfigurácia Microsoft Azure Backup na zálohovanie sa dá spraviť až vtedy, keď ste všetko nastavili cez Azure portál a doinštalovali agenta s povereniami. Postup ako to spraviť som popisoval v nedávnom článku Zálohovanie Windows v cloude Azure. Dnes popíšem ako sa robí konfigurácia zálohovacieho agenta, ktorého ste inštalovali na server alebo klienta. Postup je podobný ako pri klasickom zálohovaní – nastavuje sa plán zálohovania a ak treba, je možné zálohovanie spustiť aj manuálne. V agentovi si môžete prezerať aj informácie o poslednom a nasledujúcom zálohovaní ako aj jeho históriu.

Konfigurácia Microsoft Azure Backup – zálohovanie

Konfigurácia Microsoft Azure Backup na zálohovanie sa robí po spustení agenta buď cez zástupcu na ploche, ktorý sa vytvoril pri jeho inštalácii alebo cez Štart. V hornej polovici okna obsahuje históriu zálohovaní a v dolnej polovici informácie o zálohách s možnosťou zobraziť detaily. Dolu sú potom naplánované úlohy a vpravo sú príkazy na prácu so zálohami.

1. V agentovi Microsoft Azure Backup kliknite vpravo v podokne úloh na príkazSchedule Backup.

2. Zobrazí sa sprievodca Schedule Backup Wizard s úvodnou informáciou o zálohovaní do cloudu Azure. Kliknite na Next.

konfiguracia_microsoft_azure_backup1

3. V druhom kroku sprievodcu pridávate položky na zálohovanie. Kliknite na Add items, označte položky na zálohovanie a kliknite na OK.

konfiguracia_microsoft_azure_backup2

V prípade, že chcete spraviť výnimku na niektorý podpriečinok, tak kliknite na Exclusion Settings a v zobrazenom okne kliknite na Add Exclusion. Vyberte položky ktoré majú mať v zálohovaní výnimku. Po nastavení cieľov zálohovania aj výnimiek kliknite na Next.

konfiguracia_microsoft_azure_backup3

4. V ďalšom okne nastavujete kedy sa má zálohovanie spustiť. Môže to byť denne alebo týždenne. Nastavte to podľa potreby a kliknite na Next.

konfiguracia_microsoft_azure_backup4

5. V časti Select Retention Policy nastavujete politiku uchovávania záloh, ktorá je rozdelená na týždne, mesiace a roky. Spravte nastavenia ako Vám najlepšie vyhovuje a kliknite na Next.

konfiguracia_microsoft_azure_backup5

6. Ďalej nastavujete kópiu počiatočného zálohovania. Úpravy spravte podľa potreby a kliknite na Next.

konfiguracia_microsoft_azure_backup6

7. V predposlednom kroku je súhrn nastavení. Ak je to v poriadku, tak kliknite na Finish.

konfiguracia_microsoft_azure_backup7

8. Vytvorí sa naplánovaná úloha a následne stačí len kliknúť na Close.

konfiguracia_microsoft_azure_backup8

9. Úlohu si môžete pozrieť v plánovači úloh Windows.

konfiguracia_microsoft_azure_backup9

Zálohovanie sa spustí v naplánovanom čase, ale môžete ho spustiť aj manuálne príkazom Back up now, ktoré je k dispozícii v podokne vpravo.

konfiguracia_microsoft_azure_backup10

Po zobrazení okna s potvrdením zálohovania kliknite na Back Up a počkajte kým sa záloha dokončí.

konfiguracia_microsoft_azure_backup11

O jej úspechu dostanete v okne informáciu.

konfiguracia_microsoft_azure_backup12

Ostatné zálohy sa budú spúšťať v naplánovanom čase. V prípade, že by bol počítač vypnutý, tak sa záloha spraví po jeho zapnutí podľa úlohy, ktorá je vytvorená pre prípad zlyhania úlohy zálohovania.

Autor: Peter Belko

 


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Na informatiku budúcnosti sa dá pripraviť najmä zjednodušovaním a lepším zabezpečením. Oboje je možné v cloude

Počítače zásadne menia azda všetky stránky našich životov. Medzi výnimky, kde toho veľa zostáva po starom, patrí aspoň v našich končinách paradoxne samotná informatika. Iste, aj u nás sú progresívne firmy, ktoré sa inšpirujú modernými IT riešeniami v zahraničí a je aj veľa takých, ktoré prinášajú vlastné originálne inovácie. Keď však ide o priemernú slovenskú organizáciu,

Stali sme sa víťazom ceny Microsoft Country Partner of the Year 2019

The Microsoft Partner of the Year Award oceňuje partnerov spoločnosti Microsoft z rôznych krajín, ktorí za posledný rok vyvinuli a dodávali vynikajúce Microsoft riešenia a preukázali špičkové obchodné zastúpenie v poskytovaní Microsoft riešení svojim zákazníkom. Spoločnosť exe, a.s. získala 6. júna tohto roku prestížne ocenenie ako víťaz Microsoft Country Partner of the Year. Na poli

Pri migrácii do cloudu spôsobom „jedna k jednej“ zbytočne platíte za vzduch

Ak niekto presúva lokálne servery do cloudu v nezmenenej výpočtovej konfigurácii, zbytočne si svoj pobyt tam prepláca. V cloude sa totiž servery škálujú inak, na ten istý výkon potrebujete podstatne menej výpočtových zdrojov. Získať rovnaký výkon z menších serverov je pritom len jedným z viacerých spôsobov, ako sa dá v cloude ušetriť. Servery sú vo