Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že surfovanie po internete na stolovom počítači sa rýchlo stáva minulosťou. V tomto článku z apríla 2016 sa uvádza, že počas predchádzajúcich štyroch mesiacov bola miera použitia stolových počítačov na surfovanie po internete stabilne nižšia ako miera zaznamenaná za rovnaké časové úseky predchádzajúceho roka.

Okrem týchto údajov v článku stojí aj to, že stolové počítače strácajú podiel na trhu v prospech mobilných zariadení, ktoré aktuálne predstavujú 65 percent všetkého času stráveného s digitálnymi médiami. Vo výsledku sa teda zdá, že mobilné zariadenia nahrádzajú tradičné počítače. V dnešnej dobe neustáleho pripojenia k internetu kedykoľvek a kdekoľvek to nie je žiadne prekvapenie, čo však v budúcnosti čaká iné zariadenia, bez ktorých si dnes nevieme život predstaviť?

Počas posledných desiatich rokov sme zažili nástup výkonných prenosných zariadení. Najpozoruhodnejší z nich je smartfón, ktorý spočiatku úplne ovládol trh s novými technológiami, potom sa však zrodil trh s tabletmi a technologické spoločnosti začali súperiť o objem predaja v tomto novom sektore. Používanie týchto prenosných zariadení, či už ide o smartfóny, alebo tablety, je v západnej spoločnosti natoľko bežné, že tých, ktorí žiadne nevlastnia, je menšina.

S ústupom stolových počítačov a nástupom zariadení, ktoré sa dajú nosiť alebo sa zmestia do vrecka a zároveň umožňujú používateľom vykonávať všetky každodenné činnosti, sa ponúka otázka, či sa dočkáme dňa, keď sa prestanú používať notebooky.

Čo bude s notebookmi?

V auguste 2015 vydal britský regulačný úrad Ofcom správu, podľa ktorej smartfóny predstihli laptopy ako zariadenia, ktoré Briti používajú na prístup k internetu najčastejšie. Okrem toho v súčasnosti 33 percent Britov vníma smartfón ako svoje najdôležitejšie zariadenie s internetom a každý deň surfovaním na ňom strávi v priemere dve hodiny.

Napriek sľubovanej revolúcii mobilného pracovného trhu, ktorá mala prísť s tabletmi, však posledný prieskum z októbra 2015 ukazuje, že notebooky sú zatiaľ pre britských mobilných pracovníkov stále voľba číslo jeden. Na otázku ohľadom najproduktívnejšieho zariadenia na prácu mimo kancelárie odpovedalo 48 % pracovníkov a nákupcov technológií v Európe, že najlepší je notebook.

Najväčší rozdiel v používaní rôznych zariadení momentálne predstavuje to, či ich používame v pracovnom alebo súkromnom živote. Kým notebooky a stolové počítače prevažujú v kanceláriách, po skončení pracovného času majú navrch tablety a smartfóny. Podľa prieskumu spoločnosti Smart Insights sa stolové počítače a notebooky častejšie používajú pri plnení pracovných úloh medzi 10. a 17. hodinou. Mimo tohto času sú však počas dochádzania do práce a z práce v plnom nasadení smartfóny a tablety sú najčastejšie používané večer medzi 20. hodinou a polnocou. Na základe tohto prieskumu sa zdá, že máme obľúbené zariadenia pre konkrétne denné časy a notebooky sú očividne zásadnou súčasťou pracovného života.

Napriek tomu tablety bezpochyby obsadili významný podiel trhu a sú povolania, pre ktoré sú ich rozmery ideálne. Ak je pracovník celý deň mimo kancelárie, nie je pochýb o tom, že prenosnosť a výdrž batérie tabletu hravo prevalcuje notebook. Vďaka dostupnosti zariadení v odolnej úprave sú dôležité informácie potrebné na efektívnu prácu dostupné aj pre tých, ktorí pracujú v náročnejších podmienkach.

Notebooky sú teda zatiaľ pre väčšinu spotrebiteľov jasným favoritom – 49 % našich respondentov odpovedalo, že notebook je stále najproduktívnejšie zariadenie pre mobilnú pracovnú silu. Napriek tomu má toto zariadenie vo veľkosti a jednoduchosti použitia čo doháňať. Aké aktuálne vyvíjané riešenie by mohlo so štandardným formátom notebooku súťažiť?

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard

Všetci výrobcovia dnes rýchlo uvádzajú na trh hybridné zariadenia kombinujúce notebook a tablet a ponúkajú tak pracovníkom zo všetkých odborov možnosť efektívnej práce na zadaných úlohách vďaka všestrannému použitiu týchto zariadení, ktoré sa v modernom svete obchodu pomaly stávajú normou. Hybridné riešenia ponúkajú to najlepšie z oboch svetov. Podľa toho, na čom práve pracujete, máte možnosť rýchlo prejsť medzi režimom notebooku a tabletu, a tak prácu začatú v kancelárii môžete dokončiť na ceste a naopak.

Ak sa pozrieme do budúcnosti, prieskum ukazuje, že dominancia notebookov sa končí. Dovedna 36 % opýtaných si myslí, že dominantným nástrojom pre profesionálov budú do troch rokov hybridy, notebooky volí 26 % opýtaných, tablety 14 %, stolové počítače 11 % a smartfóny 7 %.

Medzi rozhodujúce faktory však pre potenciálnych majiteľov hybridných zariadenie patrí lepšia funkčnosť a dostupnosť softvéru a vyššia výkonnosť. Vzhľadom na to, že hybridy sa na trhu objavili relatívne nedávno, majú ešte veľa priestoru na zlepšovanie, a teda potenciál stať sa skutočne univerzálnymi a efektívnymi na použitie vo všetkých oblastiach nášho každodenného života.

Sľubná budúcnosť

To, či notebooky zmiznú z kancelárií i rúk mobilných pracovníkov, ukáže až čas. Zatiaľ sa rozhodne na odpočinok nechystajú. Hybridné zariadenia sú však dnes v plienkach, preto majú na trhu s technológiami sľubnú budúcnosť. Už teraz sa neustále objavujú lepšie modely a nové produkty. Hybridy sú teda pre trh s notebookmi skutočnou konkurenciou a majú potenciál úplne prevrátiť všetko, čo si momentálne o mobilných zariadeniach myslíme.

 

Zdroj: pcrevue.sk


Aktuálne novinky nielen z diania vo firme

Informatici môžu uvažovať ekologicky najmä presunom do cloudu

Pri diskusii o klimatických zmenách a úspore energie sme zvyknutí debatovať o uhlí, automobilovej doprave či recyklácii odpadu. Dátové centrá však dnes podľa odhadov spotrebujú až 4 % celosvetovej energie a toto číslo sa rapídne zvyšuje. Veľa aplikácií a dát leží v počítačoch málo či vôbec nepoužívaných, mnoho IT pojektov je motivovaných len spontánnym nadšením pre

Na informatiku budúcnosti sa dá pripraviť najmä zjednodušovaním a lepším zabezpečením. Oboje je možné v cloude

Počítače zásadne menia azda všetky stránky našich životov. Medzi výnimky, kde toho veľa zostáva po starom, patrí aspoň v našich končinách paradoxne samotná informatika. Iste, aj u nás sú progresívne firmy, ktoré sa inšpirujú modernými IT riešeniami v zahraničí a je aj veľa takých, ktoré prinášajú vlastné originálne inovácie. Keď však ide o priemernú slovenskú organizáciu,

Stali sme sa víťazom ceny Microsoft Country Partner of the Year 2019

The Microsoft Partner of the Year Award oceňuje partnerov spoločnosti Microsoft z rôznych krajín, ktorí za posledný rok vyvinuli a dodávali vynikajúce Microsoft riešenia a preukázali špičkové obchodné zastúpenie v poskytovaní Microsoft riešení svojim zákazníkom. Spoločnosť exe, a.s. získala 6. júna tohto roku prestížne ocenenie ako víťaz Microsoft Country Partner of the Year. Na poli