Nový e-book o umelej inteligencii – aké má etické rozmery a aký môže mať dosah na pracovný trh?

Umelá inteligencia (AI) je už bežnou súčasťou našich životov a predsa mnohí nevedia, čo to presne je a ako funguje. Je umelá inteligencia čosi ako umelý trávnik, ktorý síce poslúži podobne ako ozajstný, ale niet pochýb, že je to len akási „umelá“ náhrada? 

Zároveň vyvoláva množstvo otázok ohľadne jej uplatnenia, budúcnosti, či špecifických oblastí, ako napríklad dosah umelej inteligencie na pracovný trh.

Väčšine ľuďom je jasné, že AI má ešte veľmi ďaleko od všeobecne uvedomelých robotov z Hollywoodskych filmov. To, čo máme dnes reálne k dispozícii je úzka umelá inteligencia, ktorá vie robiť len jednu konkrétnu činnosť, na ktorú je vytvorená.

Avšak aj úzko zamerané inteligentné stroje nám môžu pomôcť vyriešiť závažné problémy a nahradiť veľké množstvo práce ľudí, ktorá je tiež často pomerne jednoúčelová. Zároveň ale môžu spôsobiť aj veľké riziká, ktoré vôbec nezávisia od toho, či vie konkrétny stroj spraviť len tú, či onú činnosť. 

Čo je nemenej dôležité, podobne ako ľudia, aj rôzne úzko zamerané stroje sa vedia spojiť a tímovo vykonať rozsiahlejšie úlohy.

Napriek veľkému pokroku vo vývoji inteligentných algoritmov či umelej inteligencie pribúdajú názory o blížiacej sa „tretej zime“ umelej inteligencie. Je to obdobie, kedy jej pokrok mierne ustane, ako sa to už stalo v deväťdesiatych rokoch. Ako hlavná príčina sa javia obmedzenia na strane algoritmu hlbokého učenia (deep learning), opätovne prílišné očakávania, či zbytočné nasadzovanie umelej inteligencie na problémy, na ktoré stačia aj jednoduchšie programy.  

Aké využitie už našlo AI v slovenských firmách a organizáciách? Čo robiť, aby nás v práci nenahradili roboty? Ako nasadzovať AI tak, aby nám neublížila?

Aj tieto otázky sa snažíme zodpovedať v novej publikácii „Umelá inteligencia na Slovensku: využitie, dosah na trh práce a etické aspekty“. Napísali ju dvaja naši kolegovia – Miroslav Pikus a Richard Hrabovský, ktorí v tejto téme skĺbili nadšenie z inovatívnych technológií v práci a snenie o možnostiach digitálnych technológií v blízkej budúcnosti.

Knihu si môžete voľne stiahnuť ako e-book a s radosťou vám odovzdáme aj tlačenú verziu. Stačí napísať na mail: info@exe.sk.